Szrot: podróż na złomowisko samochodów

Każdy dobrze zna widok ogrodzonego placu z wieżami części samochodowych i aut. Szrot, złomowisko, czy poprawnie stacja demontażu pojazdów samochodowych to miejsce, w którym stare niesprawne pojazdy kończą swoją podróż. Jak działa takie miejsce? Czym dokładnie się zajmuje?

Szrot

REKLAMA:

 

Czym się zajmuje złomowisko?

Główna funkcją złomowiska jest oczywiście demontaż starych, nie nadających się do użytku aut. Jednakże, poza tym często stacje demontażu pojazdów zajmują się też odzyskiwaniem sprawnych części samochodowych i ich sprzedażą. Ponadto pracownicy szrotu odzyskują wszystkie materiały, które można poddać recyklingowi.

Jak wygląda złomowanie na złomowisku?

Przebieg złomowania przebiega w nieco inny sposób na każdym szrocie. Uzależnione jest to od stanu złomowanego pojazdu, a także samego wyposażenia złomowiska. Mimo to każda stacja demontażu musi trzymać się pewnych ściśle określonych wytycznych. Po pierwsze, pracownicy złomowiska muszą dokonać niezbędnych czynności ze względu na bezpieczeństwo i ochronę środowiska.

Najpierw demontowany pojazd jest ważony, a następnie wyjmowane są z niego wszystkie potencjalnie niebezpieczne i wybuchowe elementy, jak akumulator, poduszki powietrzne, spuszczane są także wszystkie oleje i płyny. Następnie usuwane są elementy, które trafią do recyglingu, jak różne elementy plastikowe, opony, wykładziny i uszczelki. Karoseria jest rozdrabniana, używana jest do tego strzępiarka, duża maszyna która nie tylko rozdrabnia, ale też rozdziela od siebie różne rodzaje materiałów. Ostatnim etapem jest segregacja uzyskanych odpadów i ich ważenie.

Szrot szrotowi nie równy. W Polsce funkcjonuje wiele złomowisk, jednakże nie każde z nich działa legalnie. Mowa tu o tak zwanych „dzikich złomowiskach” i „dziuplach samochodowych”. Legalnie działające złomowiska w przeciwieństwie do nielegalnych, oprócz sprzedaży odzyskanych części samochodowych zajmują się legalną kasacją pojazdów, wraz z dopełnieniem wszelkich formalności, takich jak unieważnienie dokumentów samochodu i wydanie odpowiednich zaświadczeń.

Zatem jeżeli chcemy zezłomować auto powinniśmy sprawdzić czy wybrany przez nas punkt posiada uprawnienia nadane przez Urząd Marszałkowski. Najprościej możemy tego dokonać wchodząc na stronę tego urzędu lub udając się do niego osobiście.